Hrvatska i Austrija slavile u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo

Nogometne reprezentacije Hrvatske i Austrije slavile su u kvalifikacijskim susretima za Svjetsko prvenstvo koje se slijedeće godine igra u Rusiji. Nogometna reprezentacija Hrvatske slavila je rezultatom 1:0 protiv Ukrajine, dok je momčad Austrije također na domaćem terenu pobijedila momčad Moldavije.

Reprezentacije Hrvatske je nakon dugo vremena igrala pred punim gledalištem nakon odrađenih kazni zbog nereda navijača u prethodnim susretima. Na gotovo do kraja ispunjenom Maksimiru, reprezentacija Hrvatske je pobijedila momčad Ukrajine rezultatom 1:0, a strijelac jedinog gola bio je Nikola Kalinić. U sjajnoj atmosferi, gotovo bez ijednog incidenta, momčad Hrvatske je zasluženo slavila protiv Ukrajinaca iako to nije bila najbolja večer hrvatskih nogometaša. Predvođeni kapetanom i najboljim igračem Lukom Modrićem, reprezentativci Hrvatske su očito dobro pripremljeni za susret visoko napadali Ukrajince koji nisu bezazlena momčad, pogotovo otkad ih predvodi igračka legenda Andriy Shevchenko. Jedini i pogodak pobjede vrijedan postigao je ove sezone sjajni igrač Fiorentine, Nikola Kalinić. On se u 38. minuti, nakon dodavanja Rakitića sjajno snašao u kaznenom prostoru i efektno pogodio za, ispostavit će se, pobjedu vrijednu 3 boda. Ukrajinici su imali svoje šanse, ali na golu se istaknuo Subašić, a Hrvatska je također imala prilike za povećanje prednosti ali konačan rezultat ostao je 1:0.

Pobjedom protiv Ukrajine Hrvatska se učvrstila na prvom mjestu i sad ima otvoren put da sačuva mjesto koje izravno vodi na Svjetsko prvenstvo koje se slijedeće godine igra u Rusiji. Slijedeći susret Hrvatska igra u utorak, kada u prijateljskoj utakmici gostuje kod reprezentacije Estonije. Bit će to idealna prilika za izbornika Čačića da isproba neke nove igrače i mogućnosti.

Reprezentacija Austrije je na svom terenu u Beču rezultatom 2:0 slavila protiv momčadi Moldavije. U prvom poluvremenu igrači izbornika Kollera nisu prikazali neku osobitu igru, da bi u drugom poluvremenu Austrijanci popravili dojam te golovima Sabitzera (75.) i Harnika (90.) zasluženo slavili protiv Moldavaca. Bila je to druga pobjeda u ovom kvalifikacijskom ciklusu za reprezentaciju Austrije čime su zadržali šanse za direktan plasman na Svjetsko prvenstvo. Nakon 5. kola Austrija se nalazi na 3. mjestu ljestvice sa 4 boda zaostatka za vodećom momčadi Srbije. Momčad Austrije u utorak igra prijateljski susret sa reprezentacijom Finske.

Obje reprezentacije kvalifikacijski ciklus nastavljaju u lipnju, kada Hrvatska gostuje na Islandu, a reprezentacija Austrije gostovat će u Irskoj u vjerojatno ključnom susretu za odlazak na Svjetsko prvenstvo koje se 2018. godine održava u Rusiji.